Ištrauka iš Šiaulių apskrities laikraščio "TĖVYNĖ" Nr.5 1941.08.03
Kaip atrodo rusų sudeginta Kelmė
Kelmės negalima pažinti. Visas miestelio centras ir kai kur pakraščiai išdegę. Griuvėsiai primena daugiau apleistą kapinyną, kur nesilanko joks žmogus, negu čia buvusį miestą. Jei anksčiau šiam miestely buvo kad ir menkas žmonių judėjimas, tai dabar tik kur ne kur pasirodo žmogus. Kelmiečių pasakojimu, miestelis taip degęs, jog liepsnų pašvaistę buvę galima matyti net už keliasdešimt kilometrų.
Gal būtų Kelmė išlikusi sveika, jei ties ja nebūtų buvę pravestos rusų gynimosi linijos, iš kurių, vokiečiams žygiuojant, "nenugalimieji" priešinosi ir, neatsilaikę, bėgdami kaip palaida banda, padegė, nors gyventojų buvo maldaujami to nedaryti. Be šių nuostolių, raudonieji neapsiėjo ir be žmonių aukų, nors patiems kas minutę grėsė mirtis. Jie pagrobė tūlą Budraitį Kazį, gyv. paskutiniu laiku Kelmėje, ir jį Kelmės Pušyne sušaudė. Pakely nužudė ir daugiau aktyvesnių vyrų.
Vokiečiams išvijus bolševikus iš Kelmės, imta organizuoti būtiniausios įstaigos. Šiuo laiku jau veikia valsčiaus valdyba, paštas, kooperatyvas, duonos kepykla ir pieninė.
*******
Žmonių išvežimo epidemijos metu, raudonieji barbarai, patarnaujant vietos žydams ir jų pakalikams, iš Kelmės valsčiaus išvežė net 13 šeimų.
Štai jų sąrašas:
- Ats. kap. Prielgauskas, gyv. Girdžiogalos dv.;
- Ats. kap. Liaudanskis, gyv. Biliškių dv.;
- J.Liaudanskis, 82 m. amž., gyv Biliškių dv.;
- J.Mockus, gyv. Naudvario dv.;
- Gruževskaitės, gyv. Kelmės dv.;
- Mok. Lapinskas, gyv. Kelmėje;
- Valsč. v-bos sekr. Narbutas, gyv. Kelmėje;
- Kareiva, gyv. Žvinakių dv.;
- Kelpšas, gyv. Girdžiogalos dv.;
- Pocius, gyv. Girdžiogalikės dv.;
- Ugianskis, gyv. Lupikų dv.;
- Vyt. Putvinskis, gyv. Graužikų dv.;
- Palendrių parapijos kunigas, kurio pavardė nežinoma;