Įrašo numeris: (12)135
Pasakotojas: Nissan Iserlis (NI)
Kalbino: Dov Levin (DL)
Data: 1965.11.03
Lietuvos žydai Antrajame pasauliniame kare
![]() |
Nissan Iserlis (1914.01.01 - 1971.09.14) šaltinis |
NI: Tai atsitiko 1943 metų pradžioje, kuomet mes sužinojome, kad netoli Kelmės, kurioje aš gimiau, veikia partizanų grupė.
DL: Ar tu turi omenyje Jokovą Zaką ?
NI: Taip, tai Jakovas Zakas.
DL: Tu anksčiau žinojai, kad jis yra gyvas ?
NI: Ne, nežinojome.
DL: Su kuo tu tareisi ?
NI: Su MOIŠE LEVINU.
DL: Su "geltonuoju" Levinu ?
NI: Taip, su "geltonuoju".
Dov Levin |
NI: Taip, jis man pasakė: "Jei nori - prašau, pats sau ponas." Užtruko šiek tiek laiko, kol mes susirišome ir sugalvojome planą. Ir vieną vakarą mes pabėgome iš geto.
DL: Kada tai įvyko ?
NI: Tai įvyko 1943 metais. Mes patraukėme į Kelmės pusę.
DL: Prieš Estiją ar po Estijos ? [1943 metų rudenį Kauno getas buvo reformuotas į koncentracijos stovyklą su griežtu režimu ir apsauga. Po šios pertvarkos iš geto pradėjo vežti žmones į Estijos skalūnų kasyklas darbams. Dov Levinas norėjo pasitikslinti, ar pabėgimas įvyko prieš šį pertvarkymą, ar po jo.]
NI: Prieš.
DL: Estija buvo spalio mėnesį ?
NI: Taip, maždaug tuo laiku.
DL: Su vežimu?
NI: Pėsti. Pati kelionė buvo nelengva.
DL: Tu buvai su žmona ?
NI: Buvome mes su žmona [Šeina] ir dar keliais žydais. Jie vėliau pasiliko miškuose prie Jurbarko.
![]() |
Zarkinų šeima, kuri slėpėsi Kedžių kaime. A.Pociaus šeimos archyvas ("Raseinių krašto žydai. Gyvenimai ir likimai", 2018 m.) |
NI: Taip, Jehuda mums apie tai pasakojo, bet tuo metu, kai mes ten buvome, jų dar nebuvo, jie dar nebuvo pasiekę miško.
NI: Žydo iš Eržvilko nebuvo ten. Buvo vienas žydas iš Jurbarko arba iš Jurbarko apylinkių – neatsimenu jo vardo, bet, kiek žinau, jis dabar išvyko į Izraelį, taip girdėjau. Galbūt Feinšteinas?
Bet tas žydas?
NI: Zarkinas.
DL: Zarkinas?
DL: Ar jis [Chalozinas] rado jus pas vieną lietuvį?
NI: Pas Zarkiną.
![]() |
Rita ir Česlovas Rakevičiai ir jų sūnus Henrikas. Rakevičiai slėpė Zarkinų šeimą. ("Raseinių krašto žydai. Gyvenimai ir likimai", 2018) |
NI: Tai buvo tarpinis punktas. Ten buvo adresas, kur Chalozinas turėjo atvykti.
DL: Bet lietuvis iš karto nenorėjo pasakyti, kad jūs esate viršuje, palėpėje, jei neklystu.
NI: Vieną dieną buvome pas vienus lietuvius. Kitą dieną buvome pas kitus lietuvius. Buvo taip: tai buvo adresas, kur jis turėjo mus sutikti, suprantate? Bet tas lietuvis nenorėjo iš karto atskleisti jam mūsų buvimo vietos.
DL: Dėl atsargumo?
NI: Manau, kad taip.
NI: Dėl atsargumo.
![]() |
Šmuelis Chalozinas (Pranukas) (1923-2011) apie 1940 m. (šaltinis) |
DL: Kokio amžiaus jis buvo?
NI: Jaunuolis. Jis neėmė iš mūsų jokių pinigų, neprašė jokio atlygio ir savo noru ėjo 100 kilometrų pėsčiomis, kol pasiekė tikslą. Keliose vietose jis paliko raštelius. Svarbiausia, kad tie rašteliai pateko į reikiamas rankas. Jie užmezgė ryšį su juo, ir vieną gražią dieną atėjo ginkluotas Šmuelis Chalozinas mūsų pasiimti.
NI: Tikrai turėjo pistoletą, bet manau, kad jis turėjo ir automatą.
NI: Automatą – tiksliai nepamenu, ką jis turėjo. Zarkinas turėjo du automatus. Kai ėjome į mišką, vieną jis atidavė man, o kitą pasiliko sau. Zarkino ginklas buvo rusiškas.
DL: Ar tai buvo pirmas ginklas, kurį laikei rankose?
NI: Ne.
DL: Kada anksčiau turėjai ginklą?
NI: Taip, tarnavau Lietuvos kariuomenėje ir Beitar(e), kur lankiau ginklų mokymus, jaunesniųjų karininkų kursus. Tai buvo 1933–1934 metais. Taip, aš mokėjau naudotis ginklais. Net prieš išeidamas iš geto, nuėjau pas Jehudką (Jehudą) Zvavovičių, kuris man taip pat davė pamokų, ir mes aptarėme visą kovos taktiką. Jis žinojo, kad aš ruošiuosi išeiti, bėgti iš geto. Jis man davė viską: jei pavyks rasti vietą ir atsiras galimybė, turėjau jam pranešti, ir tada jie pradėtų siųsti kovotojus į tą vietą. Tačiau dėl topografinės situacijos visi kovotojai iš "Kęstučio" būrio nebuvo sutelkti vienoje vietoje. Jie veikė mažomis grupėmis po 8–15 žmonių kiekvienoje grupėje. Atvykęs į šią vietą, aš susipažinau su karininku Semionu Griščenkovu [GRIŠČENKOV]. Jis buvo karininkas iš Smolensko, mūsų būrio vadas. Taigi aš atvykau kartu su Chalozinu, jo broliu ir su MICHAILU GUTMANU, kuris buvo kilęs iš Palangos.
[Jakovas Zakas, bei Šmuelis Chalozinas savo prisiminimuose minėjo partizanų būrio vadą, buvusį karo belaisvį, karininką vardu Viktor. Michailas Gutmanas savo autobiografijoje patikslino, kad šio karininko pavardė buvo Griščenkovas, o vardas Viktoras. Iš šių duomenų galima spręsti, kad kalbintas Iserlis suklydo sakydamas, kad karininko vardas buvo Semionas. Tikrasis karininko vardas ir pavardė - Viktor Griščenkov.]
DL: Vadinasi, jis atvyko prieš jus?
Jis buvo labai drąsus vaikinas, kovotojas ir bebaimis žmogus – toks buvo Michailas Gutmanas.
Kartu su mumis buvo ir kitų žydų. Tai buvo LEIBA BRET, taip pat žinomas kaip Leonas Bretas. Jis pabėgo iš Šiaulių geto.
Vėliau sutikome dar vieną vaikiną, kuris prisijungė prie mūsų – tai buvo DOVIDAS [OŠERIS], kuris šiuo metu gyvena Sovietų Sąjungoje.
Leiba (Leonas) Bretas (Leon Brett) Nuotrauka iš Vokietijos Feldafing pabėgėlių stovyklos registracinės kortelės 1946 m. (šaltinis) |
NI: Jis taip pat iš Kelmės. Radau jį Jurbarko miškuose.
NI: Aišku, kad ne. Iš pradžių dar nebuvo organizuotų partizanų.
NI: Taip, jau egzistavo ir jie buvo organizuoti. Dauguma šio „Kęstučio“ būrio kovotojų buvo desantininkai – lietuviai ir rusai, kurie baigė spec. apmokymus Maskvoje. Daugiausiai tai buvo lietuviai, kurie mokėsi šuolių parašiutais, kovos būdų. Jie buvo desantuoti, kad sudarytų pagrindinį branduolį.
DL: Kiek jų buvo ?
NI: Gyvoji armija sudarė kelis tūkstančius žmonių.
DL: Ką tu kalbi ?!
NI: Bet jie buvo išsibarstę po visą Lietuvos teritoriją.
DL: Tūkstančiai? – To negalėjo būti.
NI: Gal būt mažiau, kokie du tūkstančiai...
DL: Galbūt mažiau nei du tūkstančiai – mažiau. Galbūt tau susidarė toks įspūdis, kad jų buvo daugiau?
NI: Po išlaisvinimo, t. y. kai mes perėjome fronto liniją, kai pasiekėme Šiaulius, kur buvo „Kęstučio“ būrio štabas, radome ten apie 300 kovotojų. Tai buvo tie, kuriems pavyko pereiti vokiečių linijas ir kurie gavo leidimą tai padaryti. Visi kiti vis dar buvo užnugaryje. Tarp jų radome daug sužeistų ir invalidų.
DL: Ar tuo metu, kai prisijungei, Chalozinas taip pat prisijungė?
NI: Ne – jis jau buvo ten. Chalozinas jau buvo ten.
NI: Taip. Chalozinas, taip pat ir Jakovas Zakas, priklausė šiam būriui. Šiame būryje buvo ir Icchokas Chalozinas, Leiba Bretas, kuris atvyko iš Šiaulių geto, ir Dovydas, kuris atvyko iš Kauno geto – visi šie žmonės buvo vietiniai žydai. Po išlaisvinimo, kai gyvenau Šiauliuose, sutikau keletą vaikinų, kurie taip pat buvo šiame būryje, bet jie buvo desantu nuleisti į Lietuvą. Iš pradžių jie tarnavo Lietuviškoje divizijoje [16-oje lietuviškoje divizijoje] , bet vėliau buvo permesti su parašiutais.
DL: Aš juos žinau. Aš daug žinau apie tą spec. grupę iš Maskvos. Žinau, kur jie mokėsi, kokioje mokykloje ir net kurioje gatvėje. Ar ši spec. grupė taip pat priklausė „Kęstučio“ būriui?
NI: Tai buvo pagrindinis branduolys.
Kestučio būrio vadas Jurgis Baščiulis (Stalionis) (iš albumo "Lietuvos partizanai", 1967, Vilnius) |
DL: O tas rusas, apie kurį minėjai anksčiau? Tu sakei jo vardą.
NI: Žvalgyba. Buvo lietuvių, kurie užsiėmė žvalgyba.
NI: Taip, lenkų kilmės dvarininkas, vardu Liandsbergas. Jo dvare, rūsyje, buvo ginklų sandėlis – slėptuvė, naudojama, kai prireikdavo slėptis, taip pat susitikimų punktas. Jis visada priimdavo mus su maistu, nakvyne ir draugišku požiūriu. Jo rūsyje buvo minų gamybos dirbtuvės.
DL: Kur maždaug tai buvo?
NI: Prie Krožy.
DL: Kražių?
NI: Taip, prie Kražių. Pas jį buvo pagrindinis sandėlis. Tai buvo gojus, kuris tiesiog aukojo savo gyvybę. Jei jį būtų sugavę, būtų supjaustę į gabalus – ne tai, kad pakorę.
NI: Jis to nedarė dėl kokio nors aukšto idealo ar kokio nors kaltės jausmo – jei galima taip pasakyti.
DL: Tuomet kodėl ?
NI: Dėl neapykantos vokiečiams. Be to, pas jį slėpėsi jo brolis, kuris buvo aukšto rango karininkas Lenkijos kariuomenėje. Per karą, kai lenkai pasidavė ir pradėjo bėgti, daugelis jų pasiekė Lietuvą.
"Kęstučio" būrio komisaras Benediktas Bračas (iš albumo "Lietuvos partizanai", 1967, Vilnius) |
DL: Kaip tai vadinote?
NI: Kartais tai darydavome draugiškai, o kartais pagrasindami ginklu.
DL: Kaip jūs tai vadindavote: „šnarytije“ ar „zagatovka“ [заготовка - rus. maisto atsargų papildymas]?
NI: Taip vadinome jau „Kęstučio“ būryje, bet ten mes turėjome kitokį pavadinimą.
NI: Gali būti. Vėliau jį grąžino į frontą. Taip nutiko ir su mumis Šiauliuose, kai vėliau atvykome. Kai perėjome vokiečių linijas ir frontą, buvo ir tokių, kuriuos grąžino į frontą. Taip pat buvo tokių, kurie anksčiau buvo lietuviškoje divizijoje – lietuviai. Taip pat buvo žydų, tačiau buvo ir žydų, kurie buvo permesti parašiutais – buvo KARPAVIČIUS, Mapačeneropas [iškraipyta pavardė] ir dar keli, bet tarp jų buvo ir žydų.
DL: Ar tu atsimeni jų pavardes ?
NI: Pažinojau du, bet jų pavardžių nebeatsimenu.
DL: Ar tau girdėta tokia pavardė JAKELIS ? Jakelis buvo būrio vadas tose vietovėse. Atrodo, kad tada jis turėjo slapyvardį, klička [кличка - rus. slapyvardis, pravardė] Sabonis, o dabar aš atsiminiau jo tikrą pavardę. Jis buvo vieno būrio, veikusio kažkur aplink Raseinius, vadas.
NI: Ar jis buvo žydas?
DL: Aš stengiuosi klausti apie viską.
NI: Taip.
NI: Taip.
Pirmiausia, kadangi frontas artėjo, jie norėjo fiziškai sunaikinti visus rusų karo belaisvius, kurie buvo pas lietuvių valstiečius. Jie vaikščiojo nuo vieno valstiečio pas kitą ir ieškojo karo belaisvių – jei juos rasdavo, žinoma. Didelė jų dalis pabėgo, bet tuos, kuriuos sugavo, nužudė.
Vokiečių būriai, kurie vykdė paiešką šioje vietovėje, tęsė paiešką dešimtis kilometrų aplink.
DL: Ar sakydamas "iš jų", turi omenyje Chaloziną ir kitus ?
NI: Taip, Chalozinas, Dovidas Ošeris buvo su juo ir dar keli kiti, taip pat buvo ir lietuvių (gojų).
NI: Ne, tą kartą jo nebuvo su jais – manau, kad jo nebuvo ten.
DL: Jie žinojo, kad jūs ten esate?
Kartais į bazę Šaukėnų miškuose lėktuvais išmesdavo ginklų ir kitų kovos reikmenų, nors man pačiam tame dalyvauti neteko.
DL: Šaukėnai?
DL: Bet Chaloziną jie pažinojo.
NI: Visi pažinojo.
DL: Ar jie žinojo, kad jis yra žydas?
NI: Taip, jie žinojo, kad jis yra žydas. Jie žinojo, kad aplink klaidžioja ginkluoti žydai, ir jie bijojo, žinoma, bijojo ten, kur mes ateidavome. Juk mes buvome ginkluoti.
DL: Ar jie nebandė prašyti rusų, kad reikia „susitvarkyti su žydais“? Ar apskritai buvo kalbama apie tai, kad tai yra „žydų banditai“?
NI: Taip, jie kalbėjo: „Aplinkui klaidžioja žydų banditai, jie kelia sumaištį ir plėšikauja, todėl reikia jų saugotis.“ Bet kai mes naktį ateidavome pas kaimiečius, kad pas juos praleistume naktį... Ne, mes naktį vaikščiodavome, o dieną būdavome pas juos. Jie mūsų bijojo, nes buvome ginkluoti, todėl jie mums rodė pagarbą ir baimę. Ką jie kalbėjo vėliau arba ką norėjo padaryti – tai jau visai kitas reikalas. Jie žinojo, kad aplinkui klaidžioja ginkluoti žydai, bet jie nežinojo, iš kur šie žydai atsirado, išskyrus Chaloziną. Tačiau buvo vietovių, kur Chalozinai nebuvo žinomi, nes Chalozinai buvo žinomi tik tam tikru spinduliu.
NI: Chalozinų šeima taip pat buvo ūkininkai, jie gyveno gana draugiškai su savo kaimynais. Bet aš kalbu apie tolimesnes vietoves – ten jie Chalozinų nepažinojo.
DL: Koks buvo jūsų veikimo spindulys? Kuriose vietovėse lankėtės? Ar galite prisiminti vietas, kuriose buvote?
NI: Šaukėnuose ir visame Žemaitijos regione, galima sakyti, visoje Žemaitijoje. [tikriausiai norėta pasakyti, kad jie vaikščiojo tik po Kelmės ir gretimus valsčius].
DL: O iki Šiaulių nenuvykote?
NI: Kodėl gi ne ? Žinoma, esame buvę ir ten, bet mes eidavome ne keliais, o miškais.
DL: Ar Šiauliuose?
NI: Pačiame mieste – ne.
DL: Ar žinojote apie Šiaulių getą?
NI: Taip, žinoma, kad žinojome.
DL: Ar bandėte išvesti žydus iš geto?
NI: Bandėme kažką daryti, bet tai nebuvo taip paprasta. Kartą iš geto žmonių gavome batų.
DL: Kas yra „Batas“?
NI: Jis dirbo „Batas“ [fabrike].
DL: Frenkelio [fabrike] ?
NI: Taip, būtent iš ten mes gavome.
DL: Kokia jo pavardė? Ar žinai?
NI: Ne, nežinau.
DL: Ar jis buvo iš Šiaulių geto?
NI: Taip, iš Šiaulių geto, bet aš jo asmeniškai nepažįstu. Aš taip pat apie tai skaičiau ir velionio Jerušalmio prisiminimuose.
DL: Taip, teisingai.
DL: Ar jie siuntė siuntinius kelis kartus ar tik vieną kartą?
NI: Tai buvo batai, ir tai buvo labai svarbu – mes neturėjome batų.
DL: Ar ir tu gavai tuos batus?
NI: Žinoma.
DL: Kokius batus ?
NI: Gerus batus.
DL: Ar žinojote, kad jie buvo iš žydų?
NI: Taip, žinojome, kad jie atėjo iš ten. Mes išsiuntėme gojų, ir jis atnešė juos.
NI: Taip.
DL: Ką jis kalbėjo apie Šiaulių getą? Ar ten buvo kokia nors pogrindinė veikla?
[Panašu, kad šis Iserlio minimas vyrukas buvo kelmiškės Chajos Rozienės sūnus Hiršas Rozas. Daugiau apie tai - čia.]DL: Žinau, tai yra rabino, kuris dabar yra čia, brolis. Jis atvyko iš Vokietijos...
NI: Ne – jis nesusijęs. Tik ta pati pavardė.
DL: HIRŠKE RAZ ?
NI: Ne... Teisingai, jis organizavo veiklą Šiaulių gete. Jis, Leiba Bretas ir dar keli vaikinai kūrė planą.
NI: Apie tai beveik nekalbėjome.
DL: Tiesiog noriu tai suprasti.
NI: Dar vienas dalykas: šiame būryje nežinau, ar jie [raudonieji partizanai] būtų norėję priimti daugiau žydų, nors mes nejautėme jokio antisemitizmo. Buvo lietuvių, kurie anksčiau tarnavo Lietuviškoje divizijoje.
NI: Taip, su jais buvo viskas tvarkoje. Negirdėjome nė vieno blogo žodžio.
DL: Vis dėlto nesi tikras, ar jie būtų priėmę daugiau žydų.
NI: Ne, aš nesu tikras, kad jie būtų priėmę – nesu tikras.
DL: Kodėl? Ar buvo kažkokia užuomina? Ar jie kažką leido suprasti?
NI: Ne, bet taip atrodė – toks vidinis dalykas, apie kurį nekalbėjo. Tarsi tai vyko instinktyviai. Jei būtų atvykę žmonės, tarkime, iš Šiaulių geto ar Kauno geto, nežinau, ar būtų atsiradę vietos – tikrai nežinau.
DL: Tu tai jautei? Ar turi tam kokių nors įrodymų?
NI: Ne, neturiu jokių įrodymų. Tai buvo tik tokia nuojauta.
DL: Žinai, ši problema egzistavo ir kituose būriuose, taip pat tose vietose, kur aš buvau netoli Vilniaus.
NI: Taip, buvo tokių atvejų.
DL: Bet aš maniau, kad Žemaitijoje buvo didesnis žmonių trūkumas.
NI: Ne. Jei tai būtų buvęs didelis būrys, koks nors didelis kovotojų susitelkimas, bet dar kartą pabrėžiu: dėl visos šios teritorijos topografinės struktūros. Miškai buvo nedideli.
DL: Taip, miškai buvo labai nedideli.
NI: Taip, miškai buvo nedideli, nebuvo vietos, kurioje būtų galima susiburti. Tai nebuvo taip, kaip Vilniaus apylinkėse.
NI: Taip, pas mus nebuvo didelių miškų.
NI: Ne, nebuvo kur slėptis. Pas gojus slėptis vis tiek buvo pavojinga, nepaisant to, kad buvome ginkluoti. Turėjome, be lengvų kulkosvaidžių, ir „MG“ – vokiškų kulkosvaidžių.
DL: Taip.
DL: Ar kiekvienas turėjote ginklą?
NI: Ne, ginklų mums netrūko.
DL: Taigi ryšys su Maskva buvo?
NI: Taip, ryšį [su Maskva] turėjo Stalionis [Jurgis Baščiulis]. Jis siųsdavo pranešimus tiesiogiai. Pavyzdžiui, viena grupė turėjo tikslą iškasti kabelį, einantį nuo Leningrado fronto į Kenigsbergą (Königsberg) [Kaliningradą] arba Berlyną.
["Kęstučio" būrio radistas buvo L. Rešeliauskas (L.Kerulis, "Raudonųjų partizanų nužudytieji 1941-44", Čikagos laikraštis "Draugas", 1981.01.23)]
NI: Taip, jie turėjo specialius prietaisus.
DL: Taip, esu apie tai girdėjęs.
NI: Prijungę tris laidus, klausydavosi ir iškart perduodavo informaciją radijo siųstuvu. Štabas buvo įrengtas bunkeryje netoli Kuršėnų. Tame bunkeryje buvo įsikūręs Stalionis [Jurgis Baščiulis].
NI: Beveik pastovią.
DL: Beveik ?
NI: Kartais jį perkeldavo iš vienos vietos į kitą, bet pas kaimiečius jo neįrenginėjo. Štabas, kuriame buvo Stalionis, buvo pastovus, tačiau atsiradus reikalui ar iškilus pavojui, jį perkeldavo į kitą vietą.
DL: Jei aš gerai tave supratau, tai jūsų būrio paskirtis buvo ne tiesioginė kova, o vykdyti spec. operacijas?
NI: Taip, „специальные операций“ [spec. operacijos].
DL: Tai nebuvo traukinių apiplėšimai ar diversijos?
NI: Jei būtų buvęs didelis būrys ar stipri kovinė jėga, žinoma, būtume tai darę. Bet tai buvo neįmanoma dėl vietos apribojimų – nebūtų buvę kur atsitraukti.
DL: Ar tarpusavyje kalbėjote jidiš kalba?
NI: Taip, kai buvome kartu, kalbėjome jidiš – jidiš, rusų ir taip pat lietuvių kalbomis, nes buvo ir lietuvių.
DL: Rusų ir lietuvių kalbas dar suprantu.
NI: Kalbėjome jidiš. Nebuvo jokios jų reakcijos dėl to, kad kalbėjome savo kalba.
DL: "Nasha i vasha" ["наша и ваша" - rus. "mūsų ir jūsų"]...
DL: Kalba, kurios jie nesuprato.
DL: Tai buvo savaime suprantama, su tuo viskas buvo gerai. Ar tarp žydų buvo kuris nors vyresnis už kitus pagal atsakomybę ?
NI: Mūsų grupėje – ne, išskyrus būrio vadą.
DL: Kas buvo vadas?
NI: Tai, žinoma, nebuvo žydas.
DL: O iš žydų ar buvo vyresniųjų pagal rangą ?
NI: Ne, visi buvome eiliniai.
DL: O Chalozinas irgi buvo eilinis ?
NI: Tik eilinis.
DL: Ar juo naudojosi ? Juk jis buvo vietinis ir labai gerai pažinojo tą vietovę.
NI: Taip, jis žinojo, žinoma. Buvo žemėlapiai, bet ir jis pats gerai orientavosi.
DL: Ar juo naudojosi, kaip žvalgu ar „pravdeniku“ [palydovu]?
NI: Ne, jie nesinaudojo vienu juo. Jei eidavome, tai eidavome visi kartu. Galbūt buvo atvejų, kai jį siuntė į kelias vietas vieną: nueik čia, nueik ten, perduok žinią ar surink informaciją.
DL: Ar jis turėjo geresnę padėtį nei tu, pavyzdžiui?
NI: Tokią pat.
DL: Nepaisant to, kad jis buvo labiau patyręs?
NI: Nepaisant to, kad buvo patyręs, nebuvo jokios aukštesnės padėties ar rango.
DL: Na, rangų, žinoma, nebuvo.
NI: Rangų nebuvo.
NI: Tuo metu visi buvome lygūs. Kai mes atvykome į Šiaulius, kai rusai juos išlaisvino, kiekvienas gavome pareigas. Tuo metu labai trūko administracijos darbuotojų, todėl atsakingieji buvo atvežti iš Maskvos – lietuviai, kurie grįžo atgal.
DL: Taip, kadrus jie jau buvo paruošę, tiesa?
NI: Taip, tiesa. Tu būsi vykdomojo komiteto pirmininkas, tu - miesto komunistų partijos sekretorius, o tas – polit. komisaras, šitie bus skyrių viršininkai ir panašiai.
DL: Dirbai buhalterijoje?
NI: Taip, buvau vyriausias buhalteris Šiaulių miesto taryboje (garaspalkame). Turėjau organizuoti visą darbą. Kai pradėjau, nebuvo net pieštuko rašyti ar popieriaus. Reikėjo viską organizuoti nuo nulio – suplanuoti biudžetą ir pradėti sklandų darbą.
DL: Ar vėliau jie pripažino jus partizanais?
NI: Taip. Kai atvykome į Šiaulius, ten jau buvo „Kęstučio“ būrio štabas. Štabo vadovybė įsikūrė geriausioje vietoje, žinoma, nes miestas buvo sugriautas. Jie rado gerą pastatą, kuris nebuvo sugriautas, tačiau mums dar neleido išeiti. Mes dar kelis mėnesius priklausėme jų štabui. Buvo įvairių kalbų – sakė, kad mus permes parašiutais į užnugarį, tačiau situacija kasdien keitėsi.
Kai prasidėjo vokiečių puolimas Šiauliuose, siekiant išlaisvinti SS divizijas, apsuptas Latvijoje, kartu su štabu mes palikome Šiaulius ir persikėlėme į Radviliškį. Ten buvome dar apie mėnesį.
DL: Ką jūs ten darėte ?NI: Mus ten tik suorganizavo, bet mes nieko nedarėme, nes buvo kalbama, kad mus permes parašiutais į užnugarį. Tačiau mes vis dar priklausėme būriui.
DL: Ar buvote apsirengę civiliais drabužiais?
NI: Kitokių drabužių tada neturėjome.
DL: Tie patys drabužiai?
NI: Taip, tie patys drabužiai. Kai grįžome į Šiaulius po to, kai vokiečių puolimas ir ataka buvo atremti, kiekvienas gavo savo pareigas. Tada „Kęstučio“ būrio štabe buvo gautos siuntos su drabužiais.
DL: Iš Amerikos ?
NI: Tikriausiai tai buvo Amerikos žydų siuntos, skirtos žydams, bet, žinoma, žydai jų nematė – jas padalino tarp visų kovotojų.
DL: Ar tu ką nors gavai?
NI: Taip, gavau naują amerikietišką kostiumą, apatinius, naujus batus, kojines, net kaklaraištį gavau.
DL: Taip, aš tai prisimenu. O kur buvo tavo žmona visą tą laiką?
NI: Ji buvo pas lietuvius.
DL: Ar partizanai apie tai žinojo ?
NI: Taip, mes viską žinojome – beveik tiksliai, kur yra kiekviena moteris.
DL: Ar jūs rūpinotės jų saugumu?
NI: Taip, Chalozinas tuo rūpinosi.
DL: Kaip tai suprasti? Asmeniškai?
NI: Taip, jis asmeniškai visada rūpinosi. Jis žinojo, kur jos yra, ir pats pirmas nuvykdavo viską sutvarkyti.
DL: Ar tai jis darė prieš prisijungdamas prie „Kęstučio“ būrio?
NI: Taip, jis tai darė dar prieš „Kęstutį“. Tai tiesa.
DL: Bet kai jau buvo „Kęstučio“ būryje, ar taip pat elgėsi?
NI: Taip, taip.
NI: Taip, nerašytą. Jis tai darė, nes pažinojo kiekvieną vietovės kampelį, kiekvieną medį.
DL: Taip, aš tai žinau, bet kita vertus, jis buvo partizanas, 24 valandas per parą užimtas savo užduotimis.
NI: Taip.
NI: Jis išeidavo. Būdavo atvejų, kai jis išeidavo.
DL: Savavališkai ?
NI: Ne, nesavavališkai. Mūsų grupės vadas, mūsų būrio vadas, žinojo apie tai.
DL: Ar jūs vėliau gavote pažymėjimus - удостоверение ?
NI: Taip, kai tik atvykome į Šiaulius, iš karto prisistatėme į štabą, ir vietoje mums buvo išduoti laikini dokumentai. Vėliau, kai palikome Šiaulius dėl vokiečių puolimo...
Kai štabas paliko Šiaulius, beveik visi mūsų grupės žydai taip pat buvo perkelti. Mums buvo pavesta saugoti ginklų sandėlius ir „trofėjus“. Taip pat turėjome saugoti viešuosius pastatus. Kai vokiečiai įsiveržė į miestą ir prasidėjo intensyvus apšaudymas, mes visi persikėlėme į Radviliškį.
DL: O tai, ką pasakojai anksčiau apie mobilizaciją?NI: Taip, mes vis dar buvome priskirti būriui.
DL: Tai buvo kaip rezervinė grupė?
NI: Taip, dalis mūsų ėjo su štabu, kita dalis gavo užduotis Šiauliuose. Mes buvome atsakingi už ginklų apsaugą, kad nebūtų diversijų, nes buvo sabotažų atvejų. Be to, miestas jau buvo beveik visiškai sugriautas, neliko nė akmens ant akmens.
Kai grįžome į Radviliškį, mums reikėjo grąžinti laikinus pažymėjimus ir gavome partizanų knygeles.
Kęstučio partizanų būrio nario pažymėjimas išduotas Michailui Gutmanui. Pasirašė būrio vadas Baščiulis ir komisaras Bračas. Gauta iš Izraelyje gyvenančio Baruch Gutman (Michailo Gutmano sūnėno) |
NI: Partizanų knygeles su visais patvirtinimais. Jos buvo žalios spalvos.
DL: Ar turi kokią nors iš jų?
NI: Kai bėgau iš Lietuvos...
DL: Per tą „pabėgimą“ jas atėmė?
NI: Geras vaikinas.
NI: Taip, tai buvo padaryta.
DL: Po išvadavimo ar prieš?
NI: Po išvadavimo. Nors ir prieš tai kažką darė, bet po išvadavimo tai buvo masiška. Jie areštavo šimtus, net tūkstančius žmonių iš visos apylinkės. Jie turėjo sąrašus. Paprastai lietuviai patys skųsdavo vieni kitus – pavydėdavo, jei kažkas turėjo daugiau žydų turto nei jie patys.
Iš pradžių, kai aš jau dirbau buhalteriu, Chalozinas, Davidas Ošeris ir Jakovas Zakas, pavyzdžiui, atvyko į mano gimtąjį miestą Kelmę ir suėmė dešimtis vietinių gyventojų. Jie juos uždarė į kalėjimą. Jehuda Taršiš(as) tada vadovavo NKVD Kelmėje.
DL: Jis man apie tai truputį papasakojo.[Matomai Nissan Iserlis buvo prastai informuotas, nes Jahudos Taršiš(o) pareigybę ir vaidmenį Kelmės mieste jis paaukštino bei sutirštino. Pats Jahuda Taršiš(as) pokalbyje su Dov Levinu 1964 spalio 13 d. (iš Dov Levino užrašyto dialogo 40-42 psl.) papasakojo, kaip jis įstojo į Raudonosios armijos kontržvalgybos "Šmerš" struktūrą (ji priklausė ne NKVD, o tiesiogiai Sovietų Sąjungos Gynybos ministerijai) ir kokios iš tikro buvo jo pareigos. 1944 metais jis su grupe 30-40 kitų žydų (vyrų ir moterų) pabėgo iš Kauno geto į miškus prie Jurbarko. Ten jie prisijungė prie seniau susibūrusių išsigelbėjusių žydų. Iš viso buvo apie 75 žmonės. Iš šios grupės karo pabaigos sulaukė tik 5 žmonės. Jahuda Taršiš(as) ir dar keletas. Likusius sušaudė, po to kai jų bunkerius-slėptuves aptikto vokiečiai. Kai Raudonoji armija iš Lietuvos išstūmė vokiečių armiją, Jahuda grįžo į Kauną. Sklido gandai, kad visus žydus, kurie yra tinkamo amžiaus, mobilizuos į Raudonąją armiją. Norėdamas to išvengti, jis priėmė pasiūlymą įstoti į "Smerš" struktūrą vertėjo pareigose. Tam, kad gauti aukštesnes karininko pareigas, buvo būtina baigti karininkų kursus Sovietų Sąjungos gilumoje, o Jahuda tokių apmokymų nebuvo praėjęs, todėl jį įdarbino štabe 31-o kontržvalgybos "Smerš" dalinio vado padėjėju. Šis dalinys 1944 metais buvo pusmečiui apsistojęs Kelmės mieste. Kaip pats Jahuda pasakojo: "... su šiuo daliniu mes atvykome į Kelmę. Mes įsikūrėme mokykloje. Tuo metu iškėliau sau tikslą padėti surasti žydų vaikus, kurie buvo palikti pas lietuvius, ir sugrąžinti juos į žydų bendruomenę. Suradome keletą vaikų ir parvežėme juos į Kauną." Ten Jahuda susipažino su kitais išgyvenusiais žydais: vietiniais broliais Šmueliu ir Icchoku Chalozinais, Jakovu Zaku bei keliais pabėgusiais iš Šiaulių geto. Jahudos prašymu, dalinio vadas leido bei suteikė šiems vyrams ginklų. Jo pačio žodžiais: "Kreipiausi į savo dalinio vadą ir paprašiau jo aprūpinti juos ginklais. Jis juos apginklavo, ir jie atgavo savo turtą iš kaimų. Šie žmonės buvo vietiniai, kai kurie iš jų buvo ūkininkai." Už žiaurų kerštavimą lietuviams Jakovas Zakas buvo suimtas, bet Jahuda Taršiš(as) pasistengė, kad jis būtų paleistas. Apie Jahudos Taršiš(o), kaip vertėjo pareigas, minėjo ir Šmuelis Chalozinas pokalbyje su Dov Levinu 1965 m. sausio 9 d. Pasak jo: "Aš su Jehuda Taršiš(u) susipažinau 1944-ais metais. Jis buvo vertėjas. Vertė iš rusų į lietuvių kalbą." (žr. Dov Levin ir Šmuelio Chalozino pokalbį). Pilnas Jahudos Tatšiš pasakojimo audio įrašas. ]
DL: Ar susitikote su Lietuviškąja divizija?
NI: Taip, mes susitikome su Lietuviškąja divizija.
DL: Kokį įspūdį jie paliko?
NI: Puikų įspūdį.
NI: Ne dėl išvaizdos ar kažko panašaus.
NI: Šimtų šimtai jų buvo Šiauliuose, juk jie buvo dislokuoti Šiauliuose, priekinėse miesto pozicijose, pirmoje linijoje buvo Lietuviškoji divizija. Aš ten lankiausi kelis kartus, priekinėje fronto linijoje, kai buvo trumpa pauzė. Priešakinėje linijoje buvo mano draugas, jis priklausė „fiat'ų“ būriui, pas rusus tai vadinosi kitaip, pas mus vadinasi „fiat'ais“ – tai prieštankinis ginklas.
NI: Taip. Jis turėjo stovėti priekinėje pozicijoje. Nepaisant vadų abejingumo ir didelių aukų, kurias Lietuviška divizija patyrė Oriole ir per visus mūšius, kol pasiekė Šiaulius, vis dėlto vaikinai buvo geros nuotaikos ir jų lūpose buvo vien tik kerštas.
NI: Buvo vienas, kuris tai padarė, bet jis buvo nubaustas – toks Petlickis.
DL: Petlickis – girdėjau apie jį.
[Apie miške prie Jurbarko paimtus į nelaisvę du vokiečių armijoje tarnavusius latvius plačiau papasakota Dov Levino pokalbyje su Jehuda Taršiš(u). 1944 metais Jahuda Taršiš(as) su grupe 30-40 kitų žydų (vyrų ir moterų) pabėgo iš Kauno geto į miškus prie Jurbarko. Ten jie prisijungė prie seniau susibūrusių išsigelbėjusių žydų. Iš viso buvo apie 75 žmonės (įvairaus amžiaus vyrų ir moterų). Apie 30-40 jų buvo apsiginklavę lengvais ginklais (keliais automatais, pistoletais bei granatomis). Miške turėjo išsikasę du bunkerius maždaug 5-6 km vienas nuo kito atstumu, kuriuose slėpėsi į dvi dalis padalinta grupė. 1944 metų vasarą fronto linija tarp vokiečių ir sovietų armijų priartėjo apie 20-25 km nuo jų slėptuvių. Kartą keli žydų vyrai eidami mišku susitiko du beklaidžiojančius ginkluotus vokiečių kareivius. Tai buvo 20-22 metų vaikinai, kurie prakalbo rusiškai ir pasisakė, kad yra latviai mobilizuoti į vokiečių armiją, iš kurios jie pabėgo. Latviai leidosi nuginkluojami ir pareiškė, kad nori prisijungti prie žydų partizanų būrio. Iš pradžių vyrai norėjo juos sušaudyti, kad nerizikuoti, tačiau pasitarę tarpusavyje nutarė juos išbandyti. Latviams liepė ateiti sekančią dieną į tą pačią vietą, tuo pačiu laiku. Išaušus rytojui, gerai ginkluota vyrų grupė išėjo susitikti su latviais. Latviai, kaip buvo sutarta, atėjo į tą pačią vietą. Tuomet juos priėmė į būrį. Po kurio laiko, kai frontas priartėjo visai arti, apie 10 stipresnių žydų vyrų nusprendė pabandyti prasiveržti pro vokiečių linijas. Į grupę priėmė ir abu latvius. Prisėlinus prie vokiečių apkasų, latviai netikėtai pasileido bėgti link vokiečių pozicijų. Toks jų elgesys buvo visiškai nesuprantamas. Kažkuris iš jų užkliudė paslėptą laidą, nuo kurio užsidegė prožektoriai, apšviečiantys vietovę. Vokiečiai pradėjo šaudyti ir pataikė vienam latviui į koją. Visa partizanų grupė pradėjo bėgti. Už maždaug 2-3 kilometrų žydai susitiko latvius. Vienas jų prilaikė šlubčiojantį antrąjį. Į klausimą, kodėl jie taip pasielgė, aiškaus atsakymo negavo. Žydai taip ir liko nesupratę: ar latviai su tokiu bravūrišku savo poelgiu norėjo prasiveržti, o gal pasiduoti ? Po kelių dienų vokiečiai bunkerius surado ir susprogdino kartu su ten esančiais žmonėmis. Likusius gyvus išvežė į Jurbarką ir sušaudė. Gyvi liko tik apie 5 žmonės, kurie tuo metu nebuvo bunkeriuose. Dvi moterys pakeliui į Jurbarką pabėgo. Išlikę įtarė, kad juos galėjo išduoti tie du latviai, kurie arba pasidavė patys, arba juos suėmė ir ištardė.]
[ Ištrauka iš knygos "Partizaninis judėjimas Lietuvoje", P.Štaras, 1966 m.
Kęstučio vardo būrio partizanai (būrio vadas J. Baščiulis) padarė didelį reidą ir persibazavo iš Kazėnų miškų Baltarusijoje į Šiaulių apskritį. Žygyje jie susidūrė su nacionalistų organizuota policija prie Šimonių miško, Žaliojoje girioje ir Pakruojo valsčiuje. Už sėkmingą kovos žygį būrio partizanus radiograma sveikino Lietuvos partizaninio judėjimo štabo viršininkas A. Sniečkus. Būryje buvo apie 50 partizanų, vėliau jis išaugo iki 150 ir daugiau žmonių. Iš artilerijos sviedinio partizanai pasigamino miną ir padėjo po geležinkelio bėgiais Tauragės-Šiaulių ruože, netoli Tytuvėnų. Užėjus ešelonui, mina sprogo, nuversdama pusę sąstato su automašinomis, cisternomis, kareiviais . Kaip vėliau partizanams pranešė ryšininkai, hitlerininkai užmuštus ir sužeistus kareivius išvežė dešimčia sunkvežimių. Tryškiuose partizanai užpuolė durpyną, kur dirbo apie 30 karo belaisvių, iš kurių 14 prisijungė prie partizanų. Kęstučio vardo partizanų būrys savo kovos veiksmais buvo apėmęs Baisogalos, Šiaulių, Šaukėnų, Šiaulėnų, Kuršėnų, Papilės, Gruzdžių, Radviliškio, Meškuičių, Tytuvėnų valsčius. Vien tik 1943 m. gruodžio mėn. būrio partizanai nuleido nuo bėgių 5 ešelonus Šiaulių-Meškuičių, Radviliškio-Baisogalos, Tauragės-Šiaulių ir Šiaulių-Kuršėnų ruožuose. Šaukėnų miške partizanai išvadavo 30 kalinių grupę, jų tarpe 10 žydų iš Šiaulių miesto. Operacijos metu jie užmušė 10 vokiečių sargybinių. Prie Tytuvėnų partizanai sudegino malūną, kuris malė okupantams miltus, Šaukėnų valsčiuje jie likvidavo hitlerininkų savisaugos štabą, sunaikindami 25 fašistus.Kęstučio būrio vadovybė užmezgė ryšius su Šiaulių miesto odų fabriko "Batas" pogrindininkais. Buvo sudarytas fabriko partinis komitetas. Pogrindininkai rinko aukas ir šelpė pasitraukusių su Tarybine Armija komunistų šeimas, organizavo sabotažą visuose pagrindiniuose įmonės cechuose, aiškino darbininkams, kad jie prisidėtų prie organizuotos antifašistinės kovos. Sabotažas įmonėje palaipsniui įgavo platų užmojį. Rauginimo skyriuje "atitrūkdavo" nuo sraigtų būgnai, o jiems atstatyti prireikdavo ištisų savaičių. Būgnuose esanti oda "sugesdavo". Pogrindininkai ištekindavo dantračius taip, kad jie greitai subyrėdavo. Visa tai smarkiai mažino produkcijos išleidimą. Odų skėlimo mašinoje darbininkai taip sureguliuodavo peilį, kad būtinai sugadindavo pado odą. Jie karštais dažais dažydavo odas, ir jos pasidarydavo kietos, dažnai trūkdavo. Šiaulių odų fabriko "Batas" partinis komitetas teikė įvairiapusišką pagalbą partizanams. ]